Ledňáček říční – první pózování před objektivem


Když jsem začátkem dubna zahlédl opakovaně u jednoho potoka ledňáčka říčního, rozhodl jsem se, že musím využít příležitosti a zkusit ho vyfotit. Ledňáčka jsem viděl na různých místech už několikrát, byla to ale spíš náhodná setkání, kdy ledňáček okolo prolétl jak modrá raketa a víc už jsem ho neviděl.

Letos se mi ale podařilo vidět a slyšet ledňáčka na jedné lokalitě opakovaně a tak jsem věřil, že by mohl někde v blízkosti hnízdit. Pokud člověk ví, co hledá, není nalezení lokality, kde by ledňáček mohl hnízdit, extrémně obtížné. Ideálním místem pro hnízdní noru ledňáčka je kolmá stěna nad potokem, která vznikla nejčastěji podemletím břehu a jeho částečným sesuvem.

Prošel jsem úsek kolem potoka, kde jsem ledňáčka pozoroval a našel hned několik takových míst. Většinou byly břehy ale dost nízké a nepřišly mi pro hnízdění ledňáčka příliš vhodné. Asi po půlhodině jsem došel k podemletému břehu, který byl vyšší než ostatní a pro hnízdění ledňáčka mnohem vhodnější. Sedl jsem si k olši na protilehlý břeh potoka, přehodil přes sebe maskovací síť a čekal.

Ani ne za čtvrt hodiny přilétl ledňáček a sedl si na suchou větev nad břehem. Rozhlédl se, popolétl na habr o kousek dál a sotva dosedl, přistál u něj druhý. Měl jsem štěstí, narazil jsem na párek ledňáčků a byl jsem si jistý, že někde poblíž musí hnízdit. Na břehu jsem seděl asi ještě půl hodiny a pozoroval ledňáčky, jak létají s přestávkami nad potokem sem a tam. Najednou oba ledňáčci profrčeli kolem mě a zmizeli někde na okraji protilehlého podemletého břehu. Snažil jsem se dalekohledem najít nějaký otvor v břehu, nikde ale nebylo nic vidět. Až po důkladném pátrání jsem objevil špatně viditelný vchod do nory, schovaný pod převislými listy břehové vegetace. Po chvilce pozorování z nory skutečně oba ledňáčci vylétli.

Nechal jsem je odletět pryč, vybalil jsem foťák, stativ a zamířil na jeden kořen nad vodou, na který ledňáček často sedal. Během následujících dvou hodin se mi podařilo na tomto kořeni ledňáčka vyfotit. Kromě fotky, z které jsem měl obrovskou radost (můj první ledňáček), jsem vypozoroval ještě několik dalších míst, kam ledňáčci sedají. Určitě se na tuto lokalitu ještě vrátím a zkusím ledňáčka vyfotit na jiném místě, kde rád sedává.

Ledňáček říční (Alcedo atthis), Autor: Pavel Kučera | PavelPhoto.cz, Model: Canon EOS 70D, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 IS USM + TC Kenko 1.5 SHQ , Clona: 5.0, Čas: 1/256 s, ISO: 800
Ledňáček říční (Alcedo atthis), Autor: Pavel Kučera | PavelPhoto.cz, Model: Canon EOS 70D, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 IS USM + TC Kenko 1.5 SHQ , Clona: 3.5, Čas: 1/332 s, ISO: 640

Napsat komentář